Svänger bra tillsammans
2.940,00 SEK
SVÄNGER BRA TILLSAMMANS – Kärlekens harmoni
Limited Edition – 99 eksemplarer
Könstnar: Palle Mernild
En vacker och stilren kärleksskulptur som symboliserar den speciella förbindelsen mellan två människor som verkligen svingar bra tillsammans. Genom elegant formgivning och kontrasten mellan vitlackerad zink och svartlackerat stål uttrycker skulpturen samhörighet, balans och kärleksfull förståelse.
En självklar gåva till bröllop, jubileum – eller till den man älskar.
Mått: Höjd ca. 28 cm | Bredd ca. 25 cm | Djup ca. 5 cm | Vikt ca. 1,8 kg
Signerad av konstnären och levereras i presentask med beskrivning.
Dansk konst med symbolik och elegans – handgjord skulptur i Limited Edition.
Läs mer
På lager
FRI FRAKT
2-4 DAGARS LEVERANS
90 DAGARS RETUR
Om Palle Mernild
Dansk bildkonstnär och skulptör.
Sedan 1992 har han arbetat professionellt med eget galleri – Galleri Mernild – i Herning.
Palle Mernild är känd för sina berättande bronsskulpturer, där humor, värme och symbolik möts i ett igenkännbart mänskligt uttryck som förmedlar berättelser om gemenskap, mod, kärlek och livsglädje – verk som idag är mycket eftertraktade bland företag, institutioner och privata samlare.
Ett av hans mest framträdande verk är skulpturen "Manpower", överlämnad till Ukrainas president Zelenskyj år 2022.
Palle Mernild har utfört utsmyckningar för både danska och internationella företag, bland annat LEGO Systems huvudkontor i USA, samt skapat ett flertal skulpturpriser såsom Årets Spelare för DBU, Telepriset för IDA och Frihetspriset för Venstre.
Du kan se exempel på dessa och andra särskilda uppdrag under avsnittet Specialuppdrag.
SVÄNGER BRA TILLSAMMANS – Romantisk skulptur med fin symbolik
Limited Edition på 99 exemplar
Konstnär: Palle Mernild
Vacker och tidlös kärleksskulptur. Spännande formgivning och rena linjer.
Konstnären säger om skulpturen:
"Genom livet skapar vi relationer kors och tvärs.
Men det är en alldeles speciell känsla att möta sin själsfrände – någon man kan dela sina tankar och känslor med.
Genom ömsesidig och kärleksfull förståelse finner man den rätta harmonin." ".
En verkligt vacker skulptur – en väl vald gåva och ett evigt minne till en helt speciell händelse.
Perfekt som bröllopsgåva, oavsett om det är till de nygifta, koppar-, silver- eller guldbrudparet. Är också en vacker gåva till den man älskar – oavsett tillfälle.
Skulpturen är utförd i vitlackerad zink och svartlackerat premiumstål.
Höjd ca. 28 cm. Bredd ca. 25 cm. Djup ca. 5 cm. Vikt ca. 1,8 kg. Signerad PM.
Leveras i presentask med inlagd beskrivning av konstnär och konstverk.
Handgjorda skulpturer – Limited Edition – dansk konst med humor och symbolik








